Cyberprofilatyka

W dobie wszechobecnych smartfonów, komputerów, tabletów i ciągłego dostępu na tych urządzeniach do internetu, zachęcamy do korzystania z szerokiej gamy informacji, szkoleń i poradników pozwalających zadbać o cyberhigienę naszą i naszych dzieci.

Przypominamy, że jednym z miejsc gdzie można znaleźć wiele ciekawych materiałów w tym temacie jest portal cyberprofilaktyka.pl. Specjaliści NASK  zajmują się tam się działalnością edukacyjną oraz popularyzatorską w zakresie bezpiecznego użytkowania nowych technologii. Portal stworzono po to aby  internet stał się miejscem przyjaznym dla wszystkich.

Zachęcamy również do, chociażby pobieżnej, lektury raportu „Nastolatki 3.0 Raport z ogólnopolskiego badania uczniów i rodziców” (do pobrania poniżej). Lektura samych wniosków z raportu daje dużo do myślenia nad naszymi przyzwyczajeniami w zakresie korzystania z internetu.

Polecamy także śledzenie darmowego magazynu OUCH! (kliknij aby przejść do strony internetowej z magazynem)

OUCH! to cykliczny, darmowy zestaw porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów. Każde wydanie zawiera krótkie, przystępne przedstawienie wybranego zagadnienia z bezpieczeństwa komputerowego wraz z listą wskazówek jak można chronić siebie, swoich najbliższych i swoją organizację. OUCH! jest publikowany przez firmę SANS Security Awareness i jest rozpowszechniany pod licencją Creative Commons BY-NC-ND 4.0 license. (www.sans.org/security-awareness).

Poniżej zamieszczamy przykładowy numer OUCH! – ten jest skierowany do rodziców, ale na ww. stronie internetowej znajdziemy wiele innych przydatnych porad z zakresu bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów

Dokumenty do pobrania: