Lotnicze badania geofizyczne

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy informuje, że od 1.03.br. na terenie gmin: Krasnopol, Jeleniewo, Puńsk, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki i Wiżajny (mapa w załączeniu) będą prowadzone badania geofizyczne z wykorzystaniem helikoptera, które potrwają około dwóch tygodni.
Badania te stanowią element realizacji projektu badawczego SEMACRET – „Zrównoważone poszukiwanie złóż surowców krytycznych ze skał magmowych w UE: Wyznaczenie sposobu przejścia na zieloną energię.” Projekt jest finansowany w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont Europa. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://semacret.eu/  .
Badania będą wykonywane przez firmę Supracon AG, (An der Lehmgrube 11, 07751 Jena, Niemcy) przy współpracy z Helipoland Sp. z o.o. (ul. Cieszyńska 317, 43-382 Bielsko-Biała). Do podwozia helikoptera zostanie podwieszony odbiornik pasywny (jak na załączonym zdjęciu), odczytujący jedynie naturalny sygnał ziemskiego pola magnetycznego, którego wielkość jest zależna od rodzaju skał znajdujących się w podłożu.
Helikopter będzie leciał na wysokości 120 metrów, a podwieszony odbiornik będzie znajdował się na wysokości około 60 metrów nad ziemią, średni dzienny czas lotu to 5 godzin. Pomimo tego, że całość badań lotniczych przebiega w pełni zgodnie z normami prawnymi i procesem zezwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zwracamy się z prośbą o wyrozumiałość w przypadku krótkotrwałego wzmożonego hałasu w momencie zbliżania się śmigłowca do zabudowań.

Dokumenty do pobrania: